Anasayfa » Gelinlikler » Gelinlik Modelleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gelinlik Modelleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik Modelleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik modellerine bakarken kuşkusuz en güzel gelin olma yarışına giriliyor. Hayatında bir defa giyilecek olan bir şeyin seçilmesi de haliyle zaman alıyor. Peki gelinlik modellerine bakarken nelere dikkat etmek gerekiyor.

1- Gelinlik Bakarken Damat Onayı Almak
Olmazsa olmaz olanlardan bir tanesi damat beyin görüşüne başvurmak kimi gelinlik modelleri abartılı kaçarken kimi gelinlik modelleri sade ve şık olması nedeniyle damatlar tarafından önerilir. Özellikle damatların dikkat çektiği konu dekolte konusu, kimi gelinlik modellerinde dekolte abartılı olurken kimi gelinlik modellerinde bu minimize edilmiştir. Kıskanç bir damat adayı varsa bu sizin için problem yaratabilir. Bunun için gelinlik seçerken son kararınızı vermeden önce damat adayına danışmanızda fayda bulunmaktadır.
2- Gelinlik Modelinin Fiyatı
Her ne kadar hayatı boyunca belkide bir kez giyeceği gelinlik olsa da tüm gelin adayları en güzelini seçmeyi ister. En güzeli demek tabi ki en pahalısı demek oluyor. Kimi gelin adayları gelinliği tamamen satın aldırırken kimi gelin adayları ise gelinliği kiralama yolunu tercih ediyor. Kiralama yöntemi maddi durumlardan ötürü en çok tercih edilen yöntem oluyor günümüzde. Damat adayının düğün hazırlığı için ayırdığı para göz önüne alındığında gelinlik fiyatında gelin adaylarının fazla yukarılara uçmaması gelin ve damat açısından ileride yaşanacak maddi sıkıntılara sebebiyet vermemesi açısından önemlidir.  Damat adayının bu konuda sınırsız kredi açması durumunda bile pahalı gelinlik seçilmemesi tavsiye edilir. En güzelini en uygun fiyata bulmak için birden fazla gelinlikçinin yolunu tutabilirsiniz. Sosyal medyadan veya internet üzerinden fiyat araştırması yaparak gitmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

3- Kilo ve Boy Orantısı
Birçok gelin adayı kendi boy ve kilosuna dikkat etmeden gelinlik tercihini yapmaktadır. Oysa ince zayıf belli bir gelin adayı için gelinlik seçerken farklı, balık etli bir gelin adayı için seçerken farklı davranmak gerekmektedir. Boy ve kilo orantısına dikkat edilerek, fazla salaş gelinlikler tercih edilmemeli, gerektiğinden sade ama şık gelinlikler tercih edilmelidir. Gelinlik seçerken mutlaka gelinliği birkaç kez deneyip prova yapmanızı öneririz. Prenses veya kabarık gelinlik modellerinden kilo ve boyunuza uygun olanı seçmeniz fotoğraflarınız kalitesi ve en mutlu gününüzdeki şıklığınız açısından önemlidir.
4- Gelinlik Satın Alınmalı Mı?
Gelinlik seçerken birçok kızın hayali giydiği gelinliği satın aldırmaktır. Ancak bu bir hayatı paylaşacağınız damat adayı için bir hayli maddi sıkıntılara neden olabilir. Küçük gibi görünün meblağlar düğün masrafları düşünüldüğünde çok önemli rakamlar olarak göz önünde kalabilir.  Gelinlik seçerken hayatınızda bir kez giyeceğiniz gelinlik için kiralama yönteminin en uygun yöntem olduğunu tavsiye edebiliriz. Gelinlik modellerinin satın alınması durumunda ise damat adayının ve ailesinin maddi durumunun göz önünde bulundurulması önem arz etmektedir. Gelinlik satın alımında damat ve ailesinin görüşüne başvurulması bu konuda büyük önem taşımaktadır.

5- Gelinlik Seçerken Kuaförü Dahil Etmek
Gelinlik seçmeye giderken belkide unuttuğumuz sonradan aklımıza gelen en önemli konulardan bir tanesi ise kuşkusuz kuaför hizmetidir. Gelinlik alırken bir çok gelinlik mağazası ister kiralama olsun ister satın alma durumu olsun kuaför hizmetini de içinde satar.  Gelinlik seçimi yaparken, kuaför hizmetinin de dahil olması durumunda damat adayının ve gelinin kuaför masrafları esnasında sürprizlerle karşılaşmaması açısından önemlidir. Bazı kuaförler gelin ve damat adayının en mutlu günlerinde bundan istifade edip yüklü miktarlarda fiyat isteyip üstüne bir de bahşiş talep etmektedirler. Bu tür durumlara düşmemek adına gelinlik seçimi yaparken kuaför hizmetinin içinde olmasına dikkat edin.

6- Gelinlik Modelinin Açık veya Kapalı Olması
Gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, damat ve ailesinin görüşü ve onayı olmadan gelinlik seçilmemesi gerektiğiydi. Burada en dikkat edilmesi gereken konu ise kuşkusuz gelinliğin açık veya kapalı olması durumudur. Kimi aileler gelinlik seçiminde kararı tamamen gelin adayına bırakırken, kimi muhafazakar aileler ise bu durumu katı bir kuralla kapalı gelinlik olması gerektiğini belirtiyor. Kapalı gelinlik olması durumunda gelin adayının gelinlik seçerken dekolteden kaçması gerektiği belirtiyor. Ancak başın kapalı veya açık olup olmamasına değinilmemiş olabilir. Bu durumda da gelin adayının damat adayının görüşüne başvurması gelin başının kapalı veya açık olup olmayacağı hususuna sorması da önemli bir ayrıntıdır. Kimi damat ve aileleri gelinliğin tamamen kapalı olmasına dikkat çekerken, kimi damat ve aileleri ise gelinliğin sadece dekolte açısından kapalı olması gerektiğinin altını çizer. Her iki durumda da damat ve ailesine gelinlik seçerken nasıl bir gelinlik olmalı sorusunu yöneltmekte yarar var. Her görüşe ve karara saygı duymak hayat arkadaşı olacağınız kişi ve ailesi açısından ilerideki yaşantınız için önemli olacaktır.

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Gelinlik Modelleri